WAKTU ACARA TEMPAT
09:00 - 09:55
Registration & Coffee Morning
10:00 - 10:15
Assembly Hall 1 & 2

OPENING CEREMONY (INVITATION ONLY)

MC: Tiya Diran

National Anthem, Welcome Performance and Opening Video

Assembly Hall 1 & 2
10:15 - 10:30
Assembly Hall 1 & 2

Welcoming Remarks

Prof. Bambang P.S. Brodjonegoro, Minister for National Development Planning and Head of the National Development Planning Agency, Republic of Indonesia

Assembly Hall 1 & 2
10:30 - 10:40
Assembly Hall 1 & 2

Remarks

H.E. Gary Quinlan, Australian Ambassador to Indonesia

Assembly Hall 1 & 2
10:40 - 11:00
Assembly Hall 1 & 2

Keynote Speech & Opening

Mr. H. Muhammad Jusuf Kalla, Vice President of the Republic of Indonesia

Assembly Hall 1 & 2
11:00 - 11:25
Assembly Hall 1 & 2

Official Opening and Group Picture
Assembly Hall 1 & 2
11:25 - 11:30
END OF OPENING CEREMONY
11:30 - 12:45
Assembly Hall 1 & 2

Inspire Main Plenary

Structural Transformation

Prof. Bambang P.S. Brodjonegoro, Minister for National Development Planning and Head of the National Development Planning Agency, Republic of Indonesia

Airlangga Hartarto, Minister of Industry

Kaushik Basu, C. Marks Professor of International Studies and Professor of Economics, Cornell University


Moderator: Kania Sutisnawinata,

Assembly Hall 1 & 2
12:45 - 13:30
LUNCH
13:30 - 15:15
Assembly Hall 1 & 2

Inspire Plenary 1

Growth and Jobs

Handry Satriago, CEO, General Electric Indonesia

The Baroness Glenys Thornton, Patron, Social Enterprise UK

Nathan Smyth, Deputy Secretary, Employment and Small Business, Department of Employment, Skills, Small and Family Business, Australia

Ricky Joseph Pesik, Vice Chairman, Indonesia Creative Economy Agency


Moderator: Andini Effendi,

Assembly Hall 1 & 2
13:30 - 15:15
Assembly 3

Inclusive Digital Economy Accelerator Space (IDEAS)

Inspire Developing Local Talent and Local Markets

Veronica Colondam, Founder and CEO, Yayasan Cinta Anak Bangsa (YCAB)

Shinta Dhanuwardoyo, CEO and Founder, bubu.com

Agung Nugroho, CEO and Co-Founder, Kudo


Moderator: Didi Diarsa, Code Margonda

Assembly 3
13:30 - 15:15
Merak 1

Inspire 2

Reforming the Vocational Education and Training (TVET) System for Future Jobs

Javier Luque, Senior Education Specialist, World Bank

Albertus Murdianto, Principal, St Michael Vocational High School, Surakarta

Toto Purwantoro, Team Leader, Ready-to-Work Accelerator Program, United States Agency for International Development

Emma R. Allen, Country Economist, Indonesia, Asian Development Bank


Moderator: Yulius, Assistant Deputy, Employment, Coordinating Ministry for Economic Affairs

Merak 1
13:30 - 15:15
Merak 2

Inspire 3

Creating Inclusive Employment Opportunities

Putri Santoso, Sampaguita Foundation and Co-founder, Kopi Tuli

Rubby Emir, CEO, Kerjabilitas.com

Myra Diarsi, Secretary, Oversight Body, Governor’s Team for Development Acceleration, Central Java

Jo Verrent, Senior Producer, UK Unlimited


Moderator: Yanti Triwadiantini, Board of Management, Indonesia Business Links

Merak 2
13:30 - 15:15
Merak 3

Inspire 4

Improving the Investment Climate for Employment Creation

Andi Mirani, Head, One Stop Integrated Services Office, Pinrang, South Sulawesi

Kharisma Bintang Alghazy, Business Licensing Regulatory Reform Team, Coordinating Ministry for Economic Affairs

Alwin Adityo, Banking Research and Regulations Department, Financial Services Authority

Melisa Irene, Partner, East Ventures


Moderator: Ichsan Zulkarnaen, Assistant Deputy for Investment Development, Coordinating Ministry for Economic Affairs

Merak 3
13:30 - 15:15
Summit Room

Inspire 5

Developing Globally Competitive Micro, Small and Medium Enterprise

Jonathan Mitchell, Senior Economic & Private Sector Development Specialist, Oxford Policy Management Ltd

Imron Zuhri, Co-founder, HARA

Rukaiyah Rafiq, Principal, Farmers School, Sustainable Palm Oil Farmers Forum (FORTASBI)

Utari Octavianty, Director General, Aruna Indonesia


Moderator: Destry Annasari, Assistant Deputy, Marketing, Ministry of Cooperatives and Small and Medium Enterprises

Summit Room
13:30 - 15:15
Nuri 1 & 2

Inspire 6

Fostering Social Enterprises

Paul Bird, CEO, Australian Volunteers International

Nagawati Surya, Founder and CEO, Threadapeutic

Wayah Wiranto, Co-founder, Endeavour Indonesia

Hilda Arum Nurbayyanti, Researcher, AKATIGA Centre for Social Analysis


Moderator: Ahmad Dading Gunadi, Director, SMEs and Cooperatives, Ministry of National Development Planning

Nuri 1 & 2
13:30 - 15:15
Kakatua

Inspire 8

Improving the Quality of Human Capital

Talitha Amalia, Director, Education and Development, Solve Education!

Zakkiyah Eke, Coordinator, Research and Development, Center for Indonesia’s Strategic Development Initiatives

Yusuf Nugraha, Founder and Owner, Klinik Harapan Sehat

Bernadetta Tri Handayani, Workers Social Security Registration Agent


Moderator: Raden Wijaya Kusumawardhana, Assistant Deputy, Secondary Education and Work Skills, Coordinating Ministry for Human Development and Culture

Kakatua
13:30 - 15:15
Kasuari Lounge

Ideas and Innovations Marketplace

Co-Creating and Collaborating


Stage 1:

Bianca Putri Ramadhani, Sustainable Project Leader, H&M

Ahmad Lutfi Karim, Student, Universitas Gadjah Mada

Endra Sulistyono, Financial System Stability Analyst, Ministry of Finance


Stage 2:

Marlon Arthur Huwae, CEO, Indokonor Foundation and PhD Researcher, Macquarie University

Marthella Rivera Roidatua, Social Policy Researcher, Ministry of Villages, Development of Disadvantaged Regions and Transmigration

Francesco Hugo, Member, Indonesian Anthropology Association


Stage 3:

Priliantina Bebasari, Researcher, Never Okay Project

Ruth Euselvita Oppusunggu, Lecturer, School of Design, Universitas Pelita Harapan

Muhammad Nabil Satria Faradis, Master of Engineering Student, University of Melbourne


Stage 4:

Muhammad Sulthan Farras Nanz, uru.in

Yeti Yuli Astuti, CEO, Sacita Muda

Febe Amalia Haryanto, Master of Commerce Student, University of New South Wales


Stage 5:

Venansius Thomas Kapitan Openg, Master of Applied Anthropology and Participatory Development Student, Australian National University

Mochamad Nur Ramadhani, Dentist, Oral Health Services, CV Wijaya Medika

Yulisyah Putri Daulay, Master of Project Management Student, Monash University


Stage 6:

Regina Dyani Dwiharini, Co-founder, Pralapa

Fatma Aldila, Student, School of Public Health and Community Medicine, University of New South Wales

Ridhony Marisson Hasudungan Hutasoit, Head, Education and Consumer Protection, North Sulawesi Financial Services Authority

Kasuari Lounge
13:30 - 14:15
Lower Level

Ideas and Innovations Marketplace

Arts, Culture and Development

Yoana Wida Kristiawati, Founder and Creative Director, Nalitari

Lower Level
13:30 - 15:15
Murai

Inspire Special Session

Decent Work for Women in the Informal Sector

(Hosted by: Australia-Indonesia Partnership for Gender Equality and Women’s Empowerment, MAMPU)

Nani Zulminarni, Director, Female-Headed Households (PEKKA) Foundation

Erika Rosmawati, Program Coordinator, Indonesian Rural Skills (BITRA) Foundation

Wahyu Susilo, Executive Director, Migrant CARE


Moderator: Andriko Otang, Executive Director, Trade Union Rights Centre

Murai
13:30 - 15:15
Maleo

Imagine Special Session

Skills of the Future:
Accelerating Indonesia’s Human Capital Transformation in the Age of the New Industrial Revolution

(Hosted by: Google)

Eduardo Pedrosa, Secretary General, Pacific Economic Cooperation Council

Yanuar Nugroho, Deputy Chief of Staff, Development Monitoring and Oversight of Strategic Issues on Social, Cultural and Ecological Affairs, Office of the President’s Staff

Mirna Adriani, Dean, Faculty of Computer Science, Universitas Indonesia


Moderator: Yose Rizal Damuri, Head, Department of Economics, Center for Strategic and International Studies

Maleo
15:15 - 15:30
All Foyer Parallel Sessions Room

COFFEE BREAK
All Foyer Parallel Sessions Room
15:30 - 17:15
Assembly 1 & 2

Inspire Plenary 2

Future Jobs

Ayako Inagaki, Director for Human and Social Development South-East Asia Department, Asian Development Bank

Gregory Vines, Deputy Director General, International Labour Organisation

Claire Naughtin, Senior Research Consultant, CSIRO Data 61

Toby Brennan, Managing Director, Australia, AlphaBeta

Arief Widhiyasa, CEO Agate Studio


Moderator: Alfito Deannova, Detik.com

Assembly 1 & 2
15:30 - 17:15
Assembly 3

Inclusive Digital Economy Accelerator Space (IDEAS)

Inspire Developing Local Talent and Local Markets

Lusia Efriyani Kiroyan, Founder, Cinderella for Indonesia

Agung B. Hadinegoro, Co-founder, Warung Pintar

Helianti Hilman, CEO and Founder, Javara


Moderator: Anna Winoto, Team Leader, Governance for Growth (KOMPAK)

Assembly 3
15:30 - 17:15
Merak 1

Inspire 2019 Regional Development Award Winners

Ganjar Pranowo, Governor, Central Java
Best Provincial Planning and Results Category (First Place Winner)

Irdinansyah Tarmizi, District Head, Tanah Datar
Best District Planning and Results Category (First Place Winner)

Hendrar Prihadi, Mayor, Semarang
Best City Planning and Results Category (First Place Winner) and Special Award for Public-Private Partnership Scheme Regional Infrastructure Development


Moderator: Wicaksono Sarosa, Director, RuangWaktu Knowledge Hub for Sustainable Urban Development

Merak 1
15:30 - 17:15
Merak 2

Inspire Special Session

Food and Land Use in West Papua to Support Job Creation for Papuans

(Hosted by: EcoNusa Foundation)

Charlie Dany Heatubun, S.Hut, Head of the Regional Research and Development Agency, West Papua

Markus Waran, Bupati Kabupaten Manokwari Selatan Provinsi Papua Barat

Dr. Keliopas Krey, Team Member, Food and Land Use (FOLU) Provinsi Papua Barat

Yacob Selvinus Fonataba, Head, West Papua Office of Horticultural Food Crops and Plantations

Kristian Sauyai, Head, Management Committee, Raja Ampat Homestay Association


Moderator: Prita Laura, Journalist

Merak 2
15:30 - 17:15
Merak 3

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge

Noviana Dibyantari, Founder, Semarang Friends of Diffable Community (Komunitas Sahabat Difabel Kota Semarang)

Sri Widuri, Education Adviser, West Nusa Tenggara, Innovation for Indonesia’s School Children (INOVASI)

Emmy Nirmalasari, Program Management Officer, Center for Indonesia’s Strategic Development Initiatives

 

Merak 3
15:30 - 17:15
Summit Room

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge

Satya Budi Utama, Program Unit Senior Manager, CARE Indonesia

Aditya Rikidaniel, Head of Business, Klobility

Stephen Bowhil, CEO, Re>Pal

Summit Room
15:30 - 17:15
Nuri 1 & 2

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge

Gita Syahrani, Executive Director, Knowledge Center, Lingkar Temu Kabupaten Lestari

Alisjahbana Haliman, Founder and CEO, PT Haldin Pacific Semesta

Feti Karfiati Memed, MD, Pediatric Ophthalmology and Strabismus Consultant, Director of Medical and Nursing Services, Indonesia National Eye Center- Cicendo Eye Hospital

Nuri 1 & 2
15:30 - 17:15
Kakatua

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge

Safarina G. Malik, Senior Researcher, Eijkman Institute Molecular Biology

Ben Laksana, Lecturer, International University Liaison Indonesia and Co-founder, Arkademy and member of Serikat SINDIKASI
Rara Sekar, Researcher, Musician and Co-founder, Arkademy and member of Serikat SINDIKASI

Yovi Arista, Migrant CARE
Wahyu Susilo, Executive Director, Migrant CARE
Zulyani Evi, Migrant CARE
Safina Maulida, Migrant CARE

Kakatua
15:30 - 17:15
Kasuari Lounge

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge


Stage 1:

Iwan Widayanto, Initiator, Rumah Kolaborasi

Ajiwan Arief Hendrardi, Media Staff, Sasana Inklusi dan Gerakan Advokasi Difabel (SIGAB)

Dini Hajarrahmah, Co-founder and CEO, Wanderlust Indonesia
Areta Arlizar, Head of Business Development, Wanderlust Indonesia


Stage 2:

Miki Salman, Founders, juru.co
Nurbaniyara Muthmainnah, Founders, juru.co

Muhammad Firdaus Ismail, Program Officer, Yayasan Pendidikan Tinggi dan Pengembangan Telematika Indonesia

Niwa Rahmad Dwitama, Master of Public Policy Student, Columbia University


Stage 3:

Sapnah Rahmawati, Staff, Marketing Department, IPC Corporate University

Danar Wiyoso, Master of Architecture Student, Universitas Gadjah Mada

Ulfah Alifia, Researcher, The SMERU Research Institute


Stage 4:

Melati Arumsari, First Officer, Garuda Indonesia

Ruhmaniyati, Researcher, The SMERU Research Institute

Fahmi Hidayat, Head, Planning, Evaluation and Research and Development Division, Regional Development Planning Agency, Wonosobo


Stage 5:

Erna Rosdiana, Director, Social Forestry Area Preparation, Ministry of Environment and Forestry

Maesy Angelina, Social Systems Lead, Pulse Lab Jakarta

Petra Karetji, Plakarika Creative Hub


Stage 6:

Kalis Mardi Asih, Writer and Facilitator, Gusdurian National Network

Nadia Hadad, Strategic Engagement Director, Yayasan Madani Berkelanjutan

Aluisius Hery Pratono, Researcher, Faculty of Business and Economics at Universitas Surabaya

Kasuari Lounge
15:30 - 17:15
Lower Level

Ideas and Innovations Marketplace

Arts, Culture and Development

Maria Tri Sulistyani, Founder dan Artistic Director Papermoon Puppet Theatre

Lower Level
15:30 - 17:15
Murai

Inspire Special Session

Indonesia Development Channel

(Hosted by: Ministry of National Development Planning)

Hadi Kusaeri, Head, Sempu Community Health Centre, Banyuwangi Regency, East Java

Khusnul Khotimah, Task Force on High-Risk Pregnant Women, Banyuwangi Regency, East Java

Wayan Supadno, Agriculture Innovator

Litani Setyawati, Head, Staff Education and Training Agency, Semarang City, Central Java


Moderator: Danang Rizki Ginanjar, Senior Advisor to the Minister of National Development Planning

Murai
15:30 - 17:15
Maleo

Inspire Special Session

Ask the Experts – Social Enterprise Policy Consultation – Fostering Social Enterprise

(Hosted by: British Council)

Leonardo A.A. Teguh Sambodo, Director for Industry, Tourism and Creative Economy Bappenas

The Baroness Glenys Thornton, Patron, Social Enterprise UK

Nancy Magried, CEO Batik Fractal


Moderator: Tristan Ace, British Council

Maleo
17:15 - 19:00
End of Day 1
WAKTU ACARA TEMPAT
07:00 - 08:30
Foyer Assembly Hall

Registration
Foyer Assembly Hall
08:30 - 10:00
Assembly 1 & 2

Imagine Plenary Special Session

East Nusa Tenggara

Josef Nae Soi, Vice Governor, East Nusa Tenggara

Eko Putro Sandjojo, Minister of Villages, Development of Disadvantaged Regions and Transmigration

Leonardus Yanto Moatlering, General Manager, ‘Obor Mas’ Credit Cooperative, Maumere

Aleta Baun, 2013 Goldman Environmental Prize Winner

Meybi Agnesya Lomanledo, Co-founder, Timor Moringa Organik Indonesia Field School


Moderator: Robert Endi Jaweng, Executive Director, Regional Autonomy Monitoring Committee (KPPOD)

Assembly 1 & 2
08:30 - 10:00
Assembly 3

Inclusive Digital Economy Accelerator Space (IDEAS)

Imagine Fostering Social Enterprises

Evan Filbert, Industrial Technology Student, Universitas Pembangunan Nasional

David Soukhasing, Director, Angel Investment Network Indonesia

Ari Sutanti, Senior Program Manager, British Council Indonesia


Moderator: Dini Septiani, Indonesia Country Representative, Asian Venture Philanthropy Network

Assembly 3
08:30 - 10:00
Merak 1

Imagine 1

Accelerating Structural Transformation

Lutfia Aisyah, Business Partner Lead, TaniFund

Hj. Faida, District Head, Jember

Deasy Damayanti Putri Pane, PhD Researcher, Australian National University

Livi Zheng, Film producer, director and actor


Moderator: Eka Chandra Buana, Director, Macro Planning and Statistical Analysis, Ministry of National Development Planning

Merak 1
08:30 - 10:00
Merak 2

Imagine 3

Creating Inclusive Employment Opportunities

Lisa Cameron, Professorial Research Fellow, Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research, University of Melbourne

Budi Wahyuni, Vice Chair, National Commission on Violence Against Women

Josephine Satyono, Executive Director, UN Global Compact Indonesia

F.X. Hadi Rudyatmo, Mayor, Solo

Bambang Wicaksono Triantoro, Policy Adviser, Center for Public Policy Translation (Transformasi)

 

Merak 2
08:30 - 10:00
Merak 3

Imagine 2

Reforming the Vocational Education and Training (TVET) System for Future Jobs

Boedi Rezha, Researcher and Policy Analyst, Regional Autonomy Monitoring Committee (KPPOD)

Amrin Rapi, Direktur Poltek ATI Makassar

Kalvin Sandabunga, Curriculum Coordinator and Teacher Trainer, Dian Harapan School, Makassar

M. Bakrun, Director, Vocational Education Development, Ministry of Education and Culture


Moderator: Paristiyanti Nurwardani, Director Learning, Ministry of Technology and Higher Education

Merak 3
08:30 - 10:00
Summit Room

Imagine 8

Improving the Quality of Human Capital

Citra Jaya, Deputy Assistant for National Health Insurance Research, National Health Insurance Agency

Mohammad Fahmi, Lecturer, Department of Economics and Researcher, Center for Economics and Development Studies, Universitas Padjadjaran

Yusuf Salim, Regional Secretary, Raja Ampat


Moderator: Asep Suryahadi, Director, The SMERU Research Institute

Summit Room
08:30 - 10:00
Nuri 1 & 2

Imagine 4

Improving the Investment Climate for Employment Creation

Frederico Gil Sanders, Lead Economist, Macroeconomics, Trade, and Investment, World Bank

Paul Bartlett, Lead Adviser, Markets, PROSPERA

Alma Karma, Director of Promotion Development, Investment Coordination Board

Adhi Lukman, Chair, Indonesian Association of Food and Beverage Producers


Moderator: Yahya Rachmana Hidayat, Director, Trade, Investment and International Economic Cooperation, Ministry of National Development Planning

Nuri 1 & 2
08:30 - 10:00
Kakatua

Imagine 7

Developing Local Talent and Local Market

Samsul Widodo, Director General. Development of Disadvantaged Areas, Ministry of Villages, Development of Disadvantaged Regions and Transmigration

Singgih S. Kartono, Founder, Spedagi

Udi Hartoko, Village Head, Pujon Kidul

Pius Suratman Kartasasmita, Director, Center for Human Development and Social Justice, Universitas Katolik Parahyangan


Moderator: Suandi Darmawan, Head of Portfolio, Promoting Rural Income through Support for Market in Agriculture (PRISMA)

Kakatua
08:30 - 10:00
Murai

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up

Mark Heyward, Governance & Management Advisor, PRIORITAS (USAID Education Project in Indonesia)

Tendi Gunawan, Program Officer International Labour Organisation Jakarta

Ershad, Owner, Zem Silver

Muhsin Al Anas, Project Leader, Gama Sapi 4.0

Murai
08:30 - 10:00
Maleo Room

Networking

DEVI Speed Date: Meet, Match and Collaborate

(Hosted by: Saraswati Global)

Maleo Room
08:30 - 12:00
Kasuari & Summit Lounge

Ideas and Innovations Marketplace

Capturing and Sharing Knowledge
Connecting for Scaling Up


Stage 1:

Yossy Suparyo, Executive Director, Gedhe Nusantara Foundation

Nicky Claraentia Pratiwi, Director of Strategic Partnership, tenoon.id

Yohanes Sugihtononugroho, Co-founders, crowde.co
Muhamad Risyad Ganis, Co-founders, crowde.co


Stage 2:

Albertus Gua, Head, Arabica Flores Bajawa Coffee Cooperative

Sugeng Handoko, Village Head, Nglanggeran

Farha Ciciek, Founder, Komunitas Tanoker, Ledokombo


Stage 3:

Nuniek Mawardi, Co-founder, Islamic Fashion Institute

Firli Herdiana, Head, Graphic Design, Art Therapy Center Widyatama

Gestianus Sino, 2018 Young Agripreneur Ambassador

Stage 4:

Irendra Radjawali, Founder, Swandiri Institute

Kasuari & Summit Lounge
08:30 - 10:00
Lower Level

Arts, Culture and Development

Natalino Mella, Musician and Founder, Sasando Shop

Lower Level
10:00 - 10:15
All Foyer Parallel Sessions Room

Coffee Break
All Foyer Parallel Sessions Room
10:15 - 12:00
Assembly 1 & 2

Imagine Keynote

Inclusive Jobs

Bryan Tilaar, President Director, PT. Martina Berto

Angkie Yudistia, CEO, Thisable Enterprise

Agus Gumiwang, Minister of Social Affairs

Billy Mambrasar, CEO, Kitong Bisa


Moderator: Fanni Imaniar, CNN Indonesia

Assembly 1 & 2
10:15 - 12:00
Assembly 3

Inclusive Digital Economy Accelerator Space (IDEAS): Innovate

Developing Local Talent and Markets Inclusive Digital Economy Accelerator Space

Achmad Zaky, CEO Bukalapak

Mush’ab Nursantio, Founder and CEO, Biteback

Nurma Larasati, Founder, Halallocal


Moderator: Leonardo Adypurnama Teguh Sambodo, Director, Industry, Tourism and Creative Economy, Ministry of National Development Planning

Assembly 3
10:15 - 12:00
Merak 1

Innovate Special Session

East Nusa Tenggara - Bangkit

Julie Laiskodat, Founder, Festival 1000 Tenun

Hanna Keraf, COO, Du’anyam

Dwi Purwestri Sri Suwarningsih, Early Childhood Development (ECD) Officer - UNICEF Kupang

Dominggus Elcid Li, Executive Director, Institute of Resource Governance and Social Change


Moderator: Velix Vernando Wanggai, Director, Disadvantaged Areas, Transmigration and Villages, Ministry of National Development Planning

Merak 1
10:15 - 12:00
Merak 2

Innovate Special Session

East Nusa Tenggara - Sejahtera

Mark Heyward, Team Leader, Innovation for Indonesia’s School Children (INOVASI)

Redempta Tete Bato, Director, Sumba Hospitality Foundation

Lukita Awang Nistyantara, Head, Komodo National Park Office


Moderator: Sumedi Andono Mulyo, Director, Regional and Zone Development, Ministry of National Development Planning

Merak 2
10:15 - 12:00
Merak 3

Imagine 5

Developing Globally Competitive Micro, Small and Medium Enterprises

Owais Parray, Chief Technical Adviser, International Labour Organisation

Nika Pranata, Researcher, Economic Research Centre, Indonesian Institute of Sciences (LIPI)

Dimas Fauzi, Research Analyst, Social Forestry and Energy Program, World Resources Institute Indonesia

Amri Ilmma, Project Manager, Enveritas


Moderator: Ahmad Dading Gunadi, Kepala Departemen Pengembangan UMKM dan Perlindungan Konsumen, Bank Indonesia

Merak 3
10:15 - 12:00
Summit Room

Innovate 1

Accelerating Structural Transformation

Putri Alam, Head, Public Policy and Government Relations, Google Indonesia

Bayu Krisnamurthi, Lecturer, Faculty of Agribusiness, Institut Pertanian Bogor

Monitta Putri Lisa Mary, Master of International Sustainable Tourism Management Student, Monash University

Mardi Wu, CEO, PT Nutrifood Indonesia


Moderator: Della Temenggung, Deputy Director, Advisory and Policy, Australia Indonesia Partnership for Economic Development (PROSPERA)

Summit Room
10:15 - 12:00
Murai

Innovate Special Session

The Long and Winding Road to Quality Apprenticeship in Indonesia

(Hosted by: International Labour Organisation)

Kazutoshi Chatani, Employment Specialist, International Labour Organization

Agung Pambudhi, Director, Indonesian Employers Association (APINDO) Research Institute

Sumarni Mahapertiwi, HR Service Specialist, PT Trans Retail

Eduard Marpaung, General Secretary, Confederation of Indonesian Prosperity Trade Unions (KSBSI)


Moderator:
Dede Shinta, International Labour Organization
Tendi Gunawan, Program Officer International Labour Organisation Jakarta

Murai
10:15 - 12:00
Kasuari & Summit Lounge

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up


Stage 1:

Kamilus Tupen, Founder, Kelompok Tani Lewowerang

Ukke Kosasih, Founder, Circa HandMade

Dhita Rachmadini, Coordinator, Komunitas Kreasi Daur Ulang (SiDalang)


Stage 2:

Muhammad Ganjaran Sari, Komunitas Sekewood

Manuel Alberto Maia, Documentary film director and Founder, Komunitas Film Kupang

Tsania Putri Rahmadani, Team Leader, MicroMentor Indonesia, Mercy Corps Indonesia


Stage 3:

Dian Sasmita, Director, Yayasan Kapas

Nonie Kaban, Director, Kopernik Foundation

Sandeep Nanwani, Founder, Unala Youth


Stage 4:

Ari Waluyo, Founder, Sehati TeleCTG

Dede Pramayoga, Jaringan Festival Kebudayaan Berbasis Masyarakat

Ayu Kartika Dewi, Founder, Co-founder, SabangMerauke (Seribu Anak Bangsa Merantau untuk Kembali)

Kasuari & Summit Lounge
10:15 - 12:00
Nuri 1 & 2

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up

Putu Monica Cristy, Program Manager, Tulodo Indonesia

Ahmad Zaki Fahmi, Economist, The World Bank

Tomy Julianto, Deputy District Head, Bulukumba

David Christian, Co-founder and Chief of Sales, Marketing and Impact, Evoware

Nuri 1 & 2
10:15 - 12:00
Kakatua

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up

Nanik Indarti, Founder, UniqueProject

Sudjati, District Head, Bulungan

Handoko Widagdo, Provincial Manager, North Kalimantan, Innovation for Indonesia’s School Children (INOVASI)

Eva Rahmi Kasim, Policy Analyst and Head, Research and Training Committee, Ministry of Social Affairs

Fiona Handayani, Co-founder and Director, Education and Policy Study Centre (PSPK)

Kakatua
10:15 - 12:00
Maleo Room

Networking

DEVI Speed Date: Meet, Match and Collaborate

(Hosted by: Saraswati Global)

Maleo Room
12:00 - 13:00
LUNCH
13:00 - 14:30
Assembly 1 & 2

Innovate Special Session

Employment and Human Capital Development in the Indonesian Arts and Culture Sector

(Hosted by: Koalisi Seni Indonesia)

Hilmar Farid, Director General for Culture, Ministry of Education and Culture

Premana Premadi, Astrophysicist, Bosscha Observatory and Astronomy Research Division

Moe Chiba, Programme Specialist and Head, Culture Unit, UNESCO, Jakarta

Maria Tri Sulistyani, Founder dan Artistic Director Papermoon Puppet Theatre


Moderator: Camelia Harahap, Head, Arts and Creative Industries, British Council Indonesia

Assembly 1 & 2
13:00 - 14:30
Assembly 3

Inclusive Digital Economy Accelerator Space (IDEAS)

Innovate Fostering Social Enterprises

Mahfudz Effendi, Chief of Marketing, Mapan (PT Rekan Usaha Mikro Anda)

Maria Nindita Radyati, Executive Director, Center for Entrepreneurship, Change and Third Sector, Universitas Trisakti

Patsian Low, Director, Asia Policy Forum, Asian Venture Philanthropy Network

Jonathan Wong, Chief of Technology and Innovation, United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP)


Moderator: Tristan Ace, Global Lead, Partnerships and Development, Social Enterprise and Creative and Inclusive Economies, British Council

Assembly 3
13:00 - 14:30
Merak 1

Innovate 3

Creating Inclusive Employment Opportunities

Anis Hidayah, Co-founder, Migrant Care

Purnama Sari Pelupessy, Director, Sang Akar Institute

Ni Komang Ayu Suriani, Founder and CEO Diffago

Agus Pratiwi, Program Manager and Researcher, Article 33


Moderator: Anugraha Dezmercoledi, Program Manager, Rajawali Foundation

Merak 1
13:00 - 14:30
Merak 2

Innovate 5

Developing Globally Competitive Micro, Small and Medium Enterprises

Yudi Guntara Noor, Chair, Indonesian Goat and Sheep Farmers Association

Rifki Pratomo, CEO, Andalin

Ari Satria, S.E., MA. , Director of Export Product Development, Directorate General of National Export Development (DG NED) at Ministry of Trade of the Republic of Indonesia

Firdaus Putra, Director, Kopkun Institute


Moderator: Tomy Perdana, Department of Agribusiness, Universitas Padjajaran

Merak 2
13:00 - 14:30
Merak 3

Innovate 4

Improving the Investment Climate for Employment Creation

Widdy Mugijayani, Economist, Presisi

Robert Endi Jaweng, Executive Director, Regional Autonomy Monitoring Committee (KPPOD)

Rahma Iryanti, Executive Director, Strategic Coordination Team for Strengthening Development Assistance, Ministry of National Development Planning

Fabian Buddy Pascoal, Partner, Dentons HPRP


Moderator: Heldy Satrya Putera, Director, Infrastructure Planning, Investment Coordination Board

Merak 3
13:00 - 14:30
Summit Room

Innovate 2

Reforming the Vocational Education and Training (TVET) System for Future Jobs

Ilham Akbar Habibie, Head, National Information and Communication Technology Council Implementing Team

Dyah Pritadrajati, Consultant, Global Multidimensional Poverty Index Team, Oxford Poverty and Human Development Initiative

Mary Faraone, Chief Executive, Holmesglen Institute

Anton J. Supit, Deputy Chairperson, Workforce and Industrial Relations, Indonesian Chamber of Commerce


Moderator: Ruly Mardianti, Innovation and Investment Programme for Inclusive and Sustainable Economic Development (ISED)

Summit Room
13:00 - 14:30
Murai

Inspire Special Session

Workplace Inclusion in Australia and Indonesia: From Principle to Practice 

(Hosted by: Australia-Indonesia Disability Research and Advocacy Network)

Tricia Malowney, Disability Leadership Institute, Australia

Patrick Keyzer, Head, La Trobe University Law School, Australia

Arina Hayati, Senior Lecturer, Department of Architecture, Institut Teknologi Sepuluh Nopember

Arina Pradhita, Project Coordinator, DNetwork.net


Moderator: Slamet Thohari, Lecturer and Researcher, Disability Studies and Services Centre, Universitas Brawijaya

Murai
13:00 - 14:30
Maleo Room

Innovate Special Session

Women’s Economic Empowerment through Financial Inclusion

(Hosted by: Mercy Corps Indonesia)

Tias Dewi Ratih, Bank Mandiri Agent, Malang

Zedo Faly, Senior Vice President, Micro Development and Agent Banking, Bank Mandiri

Munirah, Bank Mandiri Agent, Bojonegoro

Andi Ikhwan, Director of Agriculture, Entrepreneurship and Financial Inclusion, Mercy Corps Indonesia


Moderator: Glory Sunarto, Program Manager, Mobile Financial Services for Female Entrepreneurs, Mercy Corps Indonesia

Maleo Room
13:00 - 14:30
Kakatua

Innovate 8

Improving the Quality of Human Capital

Andri Rizki Putra, Founder, Yayasan Pemimpin Anak Bangsa

Dyah Larasati, Senior Social Protection Policy Specialist, Social Assistance Policy Working Group, TNP2K Secretariat

Elza Elmira, Researcher, The SMERU Research Institute

Maria J. Adrijanti, Health Specialist, Wahana Visi Indonesia


Vivi Yulaswati, Director, Poverty Reduction and Social Welfare, Ministry of National Development Planning

Kakatua
13:00 - 14:30
Kasuari & Summit Lounge

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up


Stage 1:

Alain Bunjamin, Co-founder and CEO, Studio Dapur

Imam Abdul Rofiq, Head, Ngadiprono Spring Community

Zulkifly Rumba Anung Singku, Universitas Muslim Indonesia


Stage 2:

Christien Ismuranty, Founder and Owner, Kainara

Savira Lavinia Raswari, Chief Creative Officer, MENA Indonesi

Precious One


Stage 3:

Bustar Maitar, Director, EcoNusa Foundation

Maesy Angelina, Social Systems Lead, Pulse Lab Jakarta

Moya Aritisna Dyah Martiningtyas, Master of International Public Health Student, University of Sydney


Stage 4:

Triyono, Founder, DIFA City Tour

Nani Zulminarni, Director, Female-Headed Households (PEKKA) Foundation

Khoirun Nisa Sri Mumpuni, Founder and CEO, Kitong Bisa Enterprise

Kasuari & Summit Lounge
13:00 - 14:30
Nuri 1 & 2

Ideas and Innovations Marketplace

Connecting for Scaling Up

Best City Planning and Results Category (Second Place Winner): Denpasar

Best Provincial Planning and Results Category (Second Place Winner): East Java

Best District Planning and Results Category (Second Place Winner): Temanggung

Best City Planning and Results Category (Third Place Winner): Makassar

Best District Planning and Results Category (Third Place Winner): Tabanan

Best Provincial Planning and Results Category (Third Place Winner): South Sulawesi

Nuri 1 & 2
13:00 - 14:30
Lower Level

Ideas and Innovations Marketplace

Arts, Culture and Development

Komunitas Hong

Lower Level
14:30 - 14:45
All Foyer Parallel Sessions Room

COFFEE BREAK
All Foyer Parallel Sessions Room
14:45 - 16:30
Assembly 1 & 2

Initiate Plenary

Prof. Bambang P.S. Brodjonegoro, Minister for National Development Planning and Head of the National Development Planning Agency, Republic of Indonesia

Shinta Widjadja Kamdani, CEO, Sintesa Group

T. Agus Sriyono, Director, ATMI Polytechnic College, Surakarta

Viktor Laiskodat, Governor, East Nusa Tenggara

Muhammad Hanif Dhakiri, Minister of Labour


Moderator: Timothy Marbun, Kompas TV

Assembly 1 & 2
16:30 - 17:15
Assembly 1 & 2

Closing Ceremony
Assembly 1 & 2